Polski portal futsalu

Futsal, inaczej piłka nożna pięcioosobowa albo potocznie halówka to zespołowa gra sportowa, która jest piłką nożną, ale rozgrywaną na hali. Ponieważ hale mają mniej metrów kwadratowych niż przeciętne boiska, futsal ma również mniej zawodników, bo tylko 5 po każdej stronie.

Czym jest futsal i czy warto go trenować?

Futsal, inaczej piłka nożna pięcioosobowa albo potocznie halówka to zespołowa gra sportowa, która jest piłką nożną, ale rozgrywaną na hali. Ponieważ hale mają mniej metrów kwadratowych niż przeciętne boiska, futsal ma również mniej zawodników, bo tylko 5 po każdej stronie. Za tworcę tej dyscypliny uznaje się Juana Carlosa Cerianiego, a pierwszy mecz halowej piłki nożnej odbył się już w 1930 r. w Monevideo. Miała być to piłka nożna dla dzieci ze względu na mniejszą powierzchnie boiska, która była dostosowana do możliwości dzieci, jednak szybko tą dyscypliną sportową zainteresowali się dorośli zawodnicy. Na początku takie mecze były rozgrywane na boiskach do koszykówki bez band. Dopiero w 1971 powstała oficjalna organizacja futsalu – Międzynarodowa Federacja Futsalu, która miała zarządzać grą oraz organizować mistrzostwa w tej dyscyplinie i powoływać nowe kadry zawodników. Pierwsze takie mistrzostwa odbyły się w 1981 r. w São Paulo.

W 1988 r. FIFA postanowiła włączyć piłkę halową do swoich kompetencji, dzięki czemu zostały spisane jej oficjalne zasady, które nieco różnią się od tych znanych nam w klasycznym futbolu. Pierwsze oficjalnie prowadzone przez FIFę Mistrzostwa Świata w Halowej piłce nożnej odbyły się w 1989 r. w Rotterdamie. Od tamtej pory co 4 lata odbywają się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, a od mistrzostw w Gwatemalii w 1996 r. obowiązuje nowa ich nazwa – Mistrzostwa Świata w Futsalu FIFA.

Futsal - czy warto go trenować?

Na pewno jest to dyscyplina warta uwagi. Jest bardzo dynamicznym sportem ze względu na kilka czynników – niewielkie boisko i niewielką ilość grających, dzięki czemu jesteśmy częściej „przy piłce” oraz na fakt, że sport ten wymaga dużego refleksu i zgrania się z drużyną. Wymaga sporej kondycji, ze względu na to, że większość czasu na boisku jesteśmy w ruchu. Wywołuje tyle samo lub nawet więcej emocji niż tradycyjny futbol, ponieważ ze względu na mniejsze pole gry częściej możemy strzelać bramki i tworzyć ciekawe sytuacje podbramkowe. Warto spróbować swoich sił w tym sporcie, zwłaszcza jeśli:

  • lubimy piłkę nożną, a warunki na zewnątrz nie zawsze pozwalają nam na grę na świeżym powietrzu
  • lubimy sporty dynamiczne i kondycyjne
  • lubimy grę zespołową i dobrze czujemy się opracowując strategię na kolejne mecze

Gdzie możemy rozpocząć naszą przygodę z futsalem?

Najlepiej poszukać zespołów futsalowych, które istnieją w naszym mieście. Możemy zacząć od zapytania naszego nauczyciela wf, czy na zajęciach pozalekcyjnych SKS nie prowadzi drużyny futsalowej, a jeśli nie, to czy możemy taką utworzyć.

Najlepiej rozpocząć treningi w ramach lekcji wf czy zajęć pozalekcyjnych. Wiele szkół wystawia swoje reprezentacje na zawodach międzyszkolnych, co może być szansą na pokazanie swoich umiejętności. Futsal jest o tyle mało problematyczną dyscypliną, że może być uprawiany na klasycznej hali szkolnej i jest niezależny od warunków pogodowych, więc można w niego grać praktycznie przez cały rok.