Polski portal futsalu

Futsal, inaczej piłka nożna pięcioosobowa albo potocznie halówka to zespołowa gra sportowa, która jest piłką nożną, ale rozgrywaną na hali. Ponieważ hale mają mniej metrów kwadratowych niż przeciętne boiska, futsal ma również mniej zawodników, bo tylko 5 po każdej stronie.

Futsal – zasady gry

Futsal mimo, że bardzo podobny do piłki nożnej, różni się od niej w niektórych aspektach. Istnieją oficjalne zasady spisane przez FIFA, dzięki którym zawodnicy oraz sędziowie wiedzą jak zachować się na boisku. Oto niektóre z nich.

Czas gry

Gra jest złożona z dwóch równych części po 20 minut każda. Za czas odpowiada sędzia czasowy, który może wydłużyć czas meczu, by zawodnicy mogli wykonać np. rzut karny, bądź wolny. Drużyny mogą mieć 1 – minutowy czas podczas każdej połowy meczu. Trenerzy mogą prosić o taki czas, który wykorzystują na zmotywowanie swoich zawodników i podpowiedzi co do dalszej gry. Zawodnicy mogą skorzystać z takiej przerwy na linii bocznej boiska. Jeśli w pierwszej połowie nie wykorzystany zostanie czas dla drużyny, to w drugiej połowie może być on wykorzystany tylko raz.

Piłka w grze i poza nią

Piłka jest w grze, kiedy całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową albo linię boczną na ziemi, ale też w powietrzu. Kiedy piłka jest poza grą, wtedy sędzia liniowy przerywa grę, by zawodnik mógł podać piłkę swoim zawodnikom albo by bramkarz mógł wykopać piłkę spod bramki. Piłka jest także poza grą, kiedy uderzy w sufit hali. Wówczas grę wznawia się rzutem z autu, który ma ta drużyna, która jest drużyną przeciwną zawodnika, który jako ostatni dotknął piłki. Aut wykonuje się z linii bocznej, jak najbliżej tego miejsca, skąd piłka była wykopana aż do sufitu.

Przyznawanie rzutu wolnego

  Rzut wolny jest przyznawany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełni następujące przewinienia lub jedno z nich:
 • przytrzymuje naumyślnie przeciwnika i nie daje się mu ruszyć
 • pluje na przeciwnika
 • atakuje piłkę za pomocą wślizgu, wtedy kiedy piłka jest w posiadaniu piłkarza, który chce ją zagrać
 • specjalnie dotyka piłkę ręką (oczywiście ta zasada nie obowiązuje bramkarza, który jest we własnym polu karnym)

Zachowanie niesportowe, karane wydaleniem z boiska

  Istnieje lista zachowań niesportowych, które mogą zdyskwalifikować zawodnika z dalszej gry. Oto one:
 • plucie na zawodnika z drużyny przeciwnej
 • używanie obelżywego języka i wyzywanie przeciwników, umyślnie doprowadzając do konfliktu
 • atakuje barkiem przeciwnika
 • umyślnie kopie i przewraca przeciwnika
 • popycha przeciwnika
 • podstawia nogę przeciwnikowi
 • uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika
 • skacze na przeciwnika próbując zrobić mu krzywdę
 • przytrzymuje przeciwnika

Wymiana zawodników

Tak jak w piłce na trawie tak w futsalu możliwa jest wymiana zawodników w trakcie meczu. Maksymalna ilość zawodników rezerwowych to 7. Każdą zmianę zawodnika należy zgłosić sędziemu. Zawodnik, który chce wejść na boisko za zawodnika schodzącego musi poczekać aż zawodnik schodzący opuści linię boiska. Od momentu wejścia zawodnika wchodzącego ten zawodnik może zacząć grę. Zamiana zawodników następuje, kiedy piłka jest w grze, ale także kiedy jest poza nią. Chęć zmiany zawodnika należy zgłosić sędziemu. Zawodnikowi, który jest zszedł z boiska nie wolno grać i staje się zawodnikiem rezerwowym. Przeciwdziała to sytuacji, w której jedna drużyna ma 6 zawodników, a druga drużyna 5.